top of page

💡 Tipy & triky: Integromat Dev Tools - Debuggovací nástroje

Jan Kolros

3. 4. 2023

Integromat Dev Tools je rozšíření pro Google Chrome, které ti pomůže s tvorbou scénářů.

Pustil ses do automatizace v Make a v průběhu tvorby scénáře se objevila chyba, kterou jsi nedokázal opravit? Nebo jsi potřeboval hromadně nahradit dynamickou proměnnou či spojení, která se vyskytovala ve více modulech v tvém scénáři?


Pokud ano, mohlo by se ti hodit oficiální rozšíření Make pro prohlížeč Google Chrome, které se nazývá Integromat Dev Tools (přejmenování na Make Dev Tools ještě oficiálně neproběhlo). Toto rozšíření je dostupné pro prohlížeč Google Chrome a po instalaci se objeví jako další záložka v Developer Tools (nástrojích pro vývojáře). V tomto článku se budeme věnovat debugging funkcím, které toto rozšíření nabízí.



Integromat Dev Tools obsahuje tři samostatné moduly:

  • Live Stream

  • Scenario Debugger

  • Tools


Pro debugging scénářů lze využít moduly Live Stream a Scenario Debugger, které jsou si vlastně docela podobné. Ve zkratce umožňují zkontrolovat neupravená data, která jsou odesílána a přijímána během exekuce jednotlivých modulů ve scénáři. To přichází vhod v situacích, kdy se ti nedaří správně nastavit jeden nebo více modulů. V praxi jde nejčastěji o HTTP modul, který lze využít pro volání API endpointů, pro něž v Make neexistuje vlastní aplikace nebo modul.


Make je no-code platforma, což mimo jiné znamená, že do automatizace procesů a programování integrací přináší určitou formu abstrakce. Díky tomu je tvorba automatizací rychlejší a jednodušší, ale zároveň nemáme vždycky přístup ke všem datům, která bychom měli k dispozici, pokud bychom se rozhodli to samé naprogramovat (napsat kód).


Nevidíš úplně všechno, co se děje na pozadí tvých scénářů. Pro plné pochopení celé situace zde pro jistotu ještě uvedu, že každý Make modul je namapovaný na konkrétní API endpoint. Pokud by ses podíval do příslušné API dokumentace, tak zjistíš, že hodnoty, které zadáváš do modulu, se shodují s datovou strukturou příslušného API endpointu.


Scenario Debugger i Live Stream umožňují zobrazit následující data:

  • Volaný API endpoint

  • Request Headers - hlavička API dotazu, kde se specifikují dodatečné informace k samotnému obsahu dotazu, který použije server ke správnému vytvoření odpovědi. Může zde být například specifikovaný formát odesílaných dat (JSON, XML,..) nebo autorizační API token.



  • Request Body - tělo API dotazu (tady najdeme neupravená data - dnes nejčastěji ve formátu JSON), která posíláme na server ke zpracování



  • Response Headers - hlavička odpovědi, která obsahuje data, jež se nevztahují k hlavnímu obsahu odpovědi. Lze zde najít techničtější data odpovědi.



  • Request Body - tělo odpovědi, kterou nám vrátí volaný API endpoint. Nalezneme lze data, která nám server vygeneruje na základě dat, které jsme mu poslali.




Můžeš se tak podívat, jaká data a v jakém formátu jsi doopravdy odeslal a jaká data jsi dostal v odpovědi. Často zde najdeš detailnější popis problému, který se v tvém scénáři objeví - a můžeš tak provést přesněji mířené kroky nutné k opravě.


Kromě toho lze tato data zkopírovat jako cURL, nebo v RAW formátu (většinou JSON nebo XML). Toho lze následně využít pro import do dalších nástrojů na testování API endpointů, jako je např. Postman nebo Insomnia.


Zkopírovaný cURL formát API dotazu potom může vypadat třeba takhle - v tomto případě se jedná o modul aplikace Slack - Create a message:

*curl -X POST 'https://slack.com/api/chat.postMessage' -H 'user-agent: Make/production' -H 'authorization: **' -H 'content-type: application/json' -d '{"text":"Ahoj, posílám automatickou odpověď z Make :-) ","mrkdwn":true,"channel":"C04M3BYGN90"}'


Odkazy a zdroje

Rozšíření Integromat Dev Tools si můžeš nainstalovat přes tento odkaz.


Oficiální nápověda pro Integromat Dev Tools (v angličtině).

bottom of page