⏱ Máš na přečtení 1 minutu?
Hledáš možnost, jak uspořit svůj čas, snížit své náklady na procesy nebo zefektivnit procesy ve své firmě? Pak je pro tebe Make (dříve Integromat) to pravé ořechové. 🎯 Make je automatizační platforma, která umožňuje uživatelům automatizovat všelijaké procesy a propojit různé aplikace a služby pomocí jednoduchých scénářů a skvělého uživatelského prostředí. K dnešku má Make k možnosti propojit více jak 1 300 aplikací a můžeš s ním začít automatizovat zdarma a pokud tě to chytne, tak jako mě, pak předplatné začíná od $9 měsíčně.
🫖 Máš více času?
Make (dříve Integromat) vznikl v Čechách jako moderní online platforma pro automatizaci různých firemních procesů, kde lze propojit nespočet SaaS aplikací pomocí jednoduchého editoru scénářů, který je založený na hravém prostředí a Drag and drop, kdy základy celého editoru pocházejí z gamingu 🎮 a pracuje na principu funkcí podobných Excelu. Ale pozor, narozdíl od Excelu je to fakt návykové jako hry - já už tomu dávno propadl.
Aby sis mohl/a lépe tok dat mezi moduly představit, tak jsou moduly mezi sebou propojené tečkami, které když rozklikneš, tak do nich můžeš vkládat filtry, ale to už může být vyšší dívčí, tak půjdeme o úroveň zpět.
Pro to, abys mohl jednotlivé aplikace v Make používat je potřeba mít přístup do dané aplikace a pokud to spojení vyžaduje, tak API klíč, kterým budeš většinou napojovat jednotlivé aplikace ve scénáři, ale není to třeba dělat pro každý modul, stačí se jednou přihlásit a pak je už napojení hotové pro své moduly dané aplikace. V samotném editoru máš k dispoziti nejen aplikace, ale také i nástroje, které si pro tebe Make připravil, abys mohl s daty pohodlněji pracovat.
Nejčastěji asi využiješ router, který ti dokáže scénář větvit, abys mohl různá data posílat do různých aplikací - ten najdeš v Nástrojích řízení toku dat (Ozubené kolečko) ve spodní liště. Vedle nich nalezneš nástroje, které skrývají základní spouštěč, nástroje spojené s akcemi nebo agregační nástroje - ale ani ty pro začátek není třeba využívat.
Ve spodní liště také z leva najdeš hlavní spouštěč scénáře a nad ním spouštěč pro jednorázové spuštění, vedle nastavení časového plánu spuštění - zde můžeš volit mezi intervalovým spuštěním, denním, dny v týdnu/měsíci, konkrétní datum nebo například na žádost. Některé moduly podporují i takzvané Webhooky, které scénář spustí v okamžik uskutečněné akce a tedy dokáží pracovat v reálném čase - bohužel ne všechny aplikace tuto možnost aktuálně podporují. V neposlední řadě v dolní liště najdeš i možnost přidávat poznámky, zarovnat scénář (hůlka s hvězdičkami) nebo znázorňoval toku dat (ikona letadla).
To bychom měli popsané editor, ale co s tím, pokud ještě nemáš představu, který bude tvůj první automatizovaný scénář. Není ale potřeba zoufat můžeš využití knihovnu šablon, kterou pro tebe Make připravil a buď můžeš jednotlivé šablony rovnou využít, nebo se jimi můžeš inspirovat a postavit si pak scénář sobě na míru.
Jak již bylo výše zmíněno, tak Make má přímé napojení na více jako 1 300 SaaS aplikací, ale pokud bys náhodou tu svou mezi nimi nenašel, není potřeba zoufat. Pokud má tvá aplikace uveřejněnou API dokumentaci, pak si můžeš napojení vytvořit sám pomocí univerzálního HTTP modulu, který v Make také najdeš.
A to by bylo pro dnešek skoro vše k aplikaci Make a jak můžeš jednoduše začít. Ale ještě jsme si neřekli, kolik tě vlastně takové automatizování bude měsíčně stát? A víš co, to je na tom to nejskvělejší - první automatizaci si můžeš postavit a spustit zdarma, ale pokud chceš testovat a objevovat, tak rovnou skoč do předplatného Core za $9 měsíčně. Získáš tím 10 000 operací (každé načtení modulu je 1 operace), možnost mít spuštěné všechny své scénáře a můžeš do aplikace zvát i své kolegy a můžete každý začít automatizovat svou agendu.
A ještě malá ochutnávka na závěr, příště se více podíváme například do administrace aplikace, podmínky a funkce v editoru nebo na datové struktury.