top of page

🤖 #1 Pojďme spolu automatizovat

Lukáš Baier

22. 2. 2023

V tomto úvodním díle ti představíme vizi a směr seriálu "Pojďme spolu automatizovat". Pojďme na to!

⏱ Máš na přečtení 1 minutu?

Na trhu se to doslova hemží termíny jako automatizace, robotizace, lean procesy apod. Nicméně je zde hned několik úskalí. V tomto novém několikadílném seriálu přiblížíme automatizaci vnitřních firemních procesů ve formě konkrétních příkladů. Nejdříve pomůžeme pochopit, proč by měly určité firmy začít s automatizací dnes, poté ukážeme jak (❗️spoiler alert❗️pomůže nám platforma Make) a také dostaneš konkrétní návody na jednoduché automatizace z praxe, které zvládne nastavit každý.


🫖 Máš více času?

Někteří zbystří, někteří se zaleknou a jiní zase ignorují. Ano, mluvím o tématu IT automatizace procesů. Pokud patříš do první skupiny z výše zmíněných, bude se ti tato série článků líbit (doufáme). Pakliže jsi členem uskupení, kterým z těchto slovních spojení naskakuje pásový opar, nevzdávej to. Možná přeci jen najdeš v této oblasti pár tipů či nápadů, jak svoji firmu a život zlepšit. No a pokud ti je toto téma zcela jedno, nedá se nic dělat.


Proč jsme se rozhodli o tomto tématu mluvit? Nejenže je v této oblasti spousta nepochopení, matoucích informací či stigmat, ale zároveň máme pocit, že si tahle malá česká kotlina zaslouží kvalitní obsah zaměřený právě na tato témata a to v českém jazyce 🇨🇿. Také chceme do automatizace a integrace aplikací nadchnout co nejvíce lidí, kteří hledají novou pracovní výzvu či se chtějí postavit na vlastní nohy. Stejně jako kdysi my.


No a na co se můžeš konkrétně těšit? Ze začátku se plánujeme věnovat primárně ukotvení tématu. Na trhu se to totiž doslova hemží termíny jako automatizace, robotizace, lean procesy apod. Jenže existuje automatizace a automatizace. Často se obsah točí okolo jiných typů procesů (např. automatizace výroby toastového chleba). Samotné spojení IT procesy je navíc také nepřesné, jelikož ti chceme ukázat, že automatizovat se dají téměř jakékoliv firemní procesy. Ať se jedná o HR, Sales či Operations, za pomocí onoho bájného správného mindsetu, trochu know-how a šikovných nástrojů se dá za málo peněz udělat celkem dost muziky. Nechceme však slibovat, že tomu tak je za každých podmínek a počasí. Základními otázkami, jež si každý musí sám pro sebe zodpovědět, jsou Proč chci ve své firmě vůbec něco automatizovat? a Co mi to přinese?


Avšak i na tyhle otázky se pokusíme najít odpověď v jednom z dalších článků. Samozřejmě nebudou platit univerzálně pro všechny, ale třeba poslouží jako vodítka při tvém rozhodování. Je totiž důležité si uvědomit, že neexistuje žádná stříbrná kulka (či jak se to v češtině řekne) pro všechny firmy či procesy. A ano, tuhle větu ještě párkrát uslyšíš. Z našich zkušeností je opravdu každá firma rozdílná, a i když se dají v rámci implementace automatizací uplatnit podobné postupy, nikdy není finální řešení ve dvou firmách zcela stejné. Vše se staví na míru.


Když jsme nakousli firmy, tak je důležité vysvětlit, pro jaké firmy se tyto postupy hodí a pro které nikoli. Samozřejmě s patřičným odůvodněním. Tomu se také budeme v brzké době věnovat. Nicméně se nechceme soustředit pouze na firmy, ale našimi čtenáři mohou také být budoucí dodavatelé těchto automatizovaných řešení. Slova jako konzultant, specialista apod. jsou dnes nadužívána či mají negativní konotace. Jak ale takovou osobu nazvat? Automatizační rádce? Robotizátor? Pokud tě napadá nějaký fajn a lehce neotřelý výraz, klidně nám ho doporuč 👍.


Stěžejním pilířem celého seriálu bude téma no-code / low-code. První z nich dává tušit, že se bude jednat o ne-kódování. Super! Ale co to vlastně znamená? Jednoduše to, že pro tvou IT tvorbu nepotřebuješ být backendový vývojář s několikaletou praxí. Na trhu dnes nalezneš spoustu no-code řešení zaměřených na celou škálu oblastí. Vezměme si např. tvorbu webových stránek. Dříve bylo třeba znát HTML, PHP a CSS na solidní úrovni, dnes si zvládne za pomocí služeb jako Wix či Squarespace založit webovky i moje matka. A ta rozhodně žádnou znalost HTML nemá.


Zároveň tu však máme spoustu příkladů z běžné firemní praxe. Glide ti umožní vytvořit slušivou mobilní aplikaci pro iOS či Android a ne, nepotřebuješ na její tvorbu hledat specializovaného vývojáře. Developeři mobilních aplikací jistě namítnou, že vyvíjet svou vlastní aplikaci má spoustu benefitů. A mají pravdu. Nicméně v porovnání s náklady na daného vývojáře či celý tým, může být taková platforma jako Glide vhodnou volbou typicky pro malou firmu o pár zaměstnancích.

No-code jsme si už popsali a low-code je vlastně to samé, jen již potřebuješ základní či mírně pokročilou znalost kódování. Výhodou tohoto přístupu je vyšší flexibilita a naplnění individuálních potřeb dle zadání v rámci tvé firmy či tvého zákazníka.


Závěrem bychom dodali, že jedním z hlavních motivů celého seriálu bude česká platforma Make (dříve Integromat). Tento původně český zázrak byl společností Celonis odkoupen v roce 2020 a minulý rok došlo k přejmenování právě na Make. Ten je jednou z největších integračních a automatizačních platforem na světě a používají ho firmy jako Adidas či Uber. My ti chceme tuto platformu přiblížit a od píky ukázat cestu, jak přes ni začít s automatizacemi firemních procesů.

Už teď se těšíme! A ty bys měl/a také 🙂


#WeAreMakers #AutomatizovatNelzeVse

bottom of page